נח- אחדות שמביאה לרצח!

"וורט לפרשת השבוע" פרשת נח. איך יתכן שדור הפלגה היה באחדות כל כך גדולה (שה' לא רצה להורגם בשל כך אלא בלל את שפתם)מגיע לרצח של החבר שלא הבין מה ביקשו ממנו? הייתכן?! תשובתו הנפלאה של הרב ולקח גדול לתפיסה: "מהי אחדות אמיתית"?...

אחדות שמביאה לרצח!

"וַיָּפֶץ ה' אֹתָם מִשָּׁם עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ וַיַּחְדְּלוּ לִבְנֹת הָעִיר. עַל כֵּן קָרָא שְׁמָהּ בָּבֶל כִּי שָׁם בָּלַל ה' שְׂפַת כָּל הָאָרֶץ, וּמִשָּׁם הֱפִיצָם ה' עַל פְּנֵי כָּל הָאָרֶץ"

רש"י עורך השוואה בין דורו של נח - דור המבול לדור הפלגה:

"ומשם הפיצם" - למד שאין להם חלק לעוה"ב וכי איזו קשה של דור המבול או של דור הפלגה אלו לא פשטו יד בעיקר ואלו פשטו יד בעיקר להילחם בו ואלו נשטפו ואלו לא נאבדו מן העולם אלא שדור המבול היו גזלנים והייתה מריבה ביניהם לכך נאבדו ואלו היו נוהגים אהבה וריעות ביניהם שנאמר: "שפה אחת ודברים אחדים" למדת ששנאוי המחלוקת וגדול השלום

ומשמע מדבריו שהייתה בניהם אחדות מאין כמוה!

מעניין לראות שלאחר שה' מענישם ובולל את שפתם, כפי שנאמר: "הָבָה נֵרְדָה וְנָבְלָה שָׁם שְׂפָתָם אֲשֶׁר לֹא יִשְׁמְעוּ אִישׁ שְׂפַת רֵעֵהוּ". מבאר רש"י:

"לא ישמעו" - זה שואל לבנה וזה מביא טיט וזה עומד עליו ופוצע את מוחו

שואל הרב שייטנמן שליט"א:

איך יתכן שדווקא במצב של אחדות נפלאה שכזו: "וַיְהִי כָל הָאָרֶץ שָׂפָה אֶחָת וּדְבָרִים אֲחָדִים. וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל-רֵעֵהוּ.." 

הגיעו הרשעים הללו לרצוץ את מוחו של איש באחיו?! הייתכן?! האם זו אחדות?! מה בסך הכל עשה המסכן - לא הבין מה ביקשו?!

ומבאר הרב מהי אחדות אמתית:

אחדות שהיא לא לשם שמים אלא כדי למרוד בהקב"ה זו אחדות מדומה - שמביאה לידי רצח!!!

אם ראית אחדות בין רשעים המבקשים למרוד בה' ולעקור את שורשי היהדות אל לך לתמוה אם לבסוף יאכלו הם האחד את "רעהו"... 


© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏