קשב וריכוז- שמירה על תקשורת פתוחה וכנה

"התמודדות עם בעיות של קשב וריכוז" טיפ מספר 13: "שמירה על תקשורת פתוחה וכנה" עיצוב את הגישה וההתנהגות של ההורים עם ההבנה שהילד שלהם הוא יחיד ומיוחד - תהפוך אתכם בהכרח להורים טובים יותר ואת ההתמודדות איתם לפשוטה יותר... "הדרך להיות הורה טוב יותר"

שמירה על תקשורת פתוחה וכנה

 

כולם זקוקים למחמאות, לפרגון, להרגיש שאוהבים אותך ולהערכה – לא רק ילדים אלא גם מבוגרים (ואולי יותר מהילדים...). אבל זה לא מספיק ובטח שלא עם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז או עם בעיות לימודיות מכל סיבה שהיא.

 

ילד שחווה כישלון בכל יום או רצף כישלונות יהיה הוא המוכשר ביותר – הוא מתחיל לחשוב שהבעיה היא באישיותו ובכלל בעצם קיומו... הוא מתחיל להשתכנע שהוא יצור פגום ללא תקנה, העולם נראה לו מושלם ורק הוא זה שמקלקל אותו...

 

אבל אנו כהורים משחקים עם הילד, יוצאים עם הילדה לבילויים, יושבים ללמוד עם הילד ועוזרים לו עם הקשיים. אז מה הבעיה?!

 

נכון ויפה מאוד אבל זה לא מספיק – ההרגשה של האכפתיות של ההורים לא מסירה ממנו את המחשבה על עצם היותו "לא יוצלח".

 

הטיפ שלנו: שבו לדבר עם הילד/ה בצורה כנה ואמתית

 

שתפו את הילד בקשיים שלכם, ספרי לילדה איך את התמודדת עם קשיים דומים בילדותך ואבא גם אתה יכול לספר לו על הקשיים החברתיים בעבודה...

 

שום דבר שתעשו עם הילד/ה (גם אם תהיה זו החוויה המשמעותית ביותר) לא תהווה תחליף לשיחה פתוחה וכנה. תקשורת מילולית בין-אישית היא הבסיס ההכרחי לפיתוח קשר בין ההורה לילד שלו, וחובה לפתח אותה כבר בגיל צעיר.

 

לפעמים הורים נתלים בכך שהילד עדיין לא שולט בשפה באופן שהם יכולים לתקשר ברמת שיח מילולי בין אישי, צריך להבין שככל שניצור שיח מילולי הילד יפתח שפה עשירה יותר עם אוצר מילים נרחב יותר.

 

אם נרגיל אותם לניהול שיחות משמעותיות עם תקשורת מילולית פתוחה וכנה הרי שבהמשך חייהם הם ישתפו אתכם בהכל – הם לא יתביישו לספר לכם על הדברים המציקים להם ועל החברים שיש להם.

 

בגילאים הגדולים חשוב לדעת שהשיח המתנהל לא יבוא מתוך ביקורת אלא ברצון לשמוע, לייעץ ולכוון – ורצוי שזה יהיה שיחות בארבע עיניים עם מטרה לשפר את החיים של הילד/ה ולא לכעוס עליהם.

 

זו לא חייבת להיות שיחה ארוכה, גם שיחה קצרה ואיכותית (לא שיפוטית אלא מכילה ואוהבת) נותנת הרבה לילד/ה שלכם.


המדד להצלחה במשימה תהיה כאשר הבן או הבת יגיעו אליכם וירצו לשתף אתכם – היו שם בשבילם ואל תחמיצו את ההזדמנות...
© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏