מסעי- נפש צדיק

"פרשת מסעי דבר תורה" מדוע מיטת אהרון מוזכרת פעמיים בתורה גם בפרשה הקודמת -מטות וגם בפרשתינו פרשת מסעי? ביאור נפלא מתוך שיחה של הרב ברוך רוזנבלום לפרשת מסעי

נפש צדיק


נשאלת השאלה:

מדוע מיטת אהרון מוזכרת פעמיים בתורה גם בפרשה הקודמת -מטות וגם בפרשתינו פרשת מסעי?

זאת ועוד התורה לא עשתה את זה גם לא אצל משה רבינו?  וגם לא לאברהם ליצחק וליעקב? מה מיוחד באהרון, שהתורה דיברה בפטירתו פעם נוספת?כתב התפארת יהונתן , לר' יהונתן אייבשיץ, בפרשת חֹקת:


המדרש (תנחומא, במדבר) אומר - וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה בְּמִדְבַּר סִינַי. זֶה שֶׁאָמַר הַכָּתוּב: צִדְקָתְךָ כְּהַרְרֵי אֵל, מִשְׁפָּטֶיךָ תְּהוֹם רַבָּה וְגוֹ' (תהלים לו, ז). צִדְקָתְךָ כְּהַרְרֵי אֵל, זֶה צְדָקָה שֶׁאַתָּה מֵבִיא לָעוֹלָם, מְפֻרְסֶמֶת הִיא עַל הֶהָרִים הַלָּלוּ. מִשְׁפָּטֶיךָ תְּהוֹם רַבָּה. מִשְׁפָּט שֶׁאַתָּה עוֹשֶׂה בָּעוֹלָם, כִּתְהוֹם רַבָּה. מַה תְּהוֹם רַבָּה בַּסֵּתֶר, אַף מִשְׁפָּטֶיךָ בַּסֵּתֶר, כֵּיצַד. כֵּיוָן שֶׁחָרְבָה יְרוּשָׁלַיִם, בְּתִשְׁעָה בְּאָב חָרְבָה. וּכְשֶׁהֶרְאָה לוֹ לִיחֶזְקֵאל, הֶרְאָה לוֹ בְּעֶשְׂרִים לַחֹדֶשׁ. לָמָּה, שֶׁלֹּא לְפַרְסֵם בְּאֵיזֶה חֹדֶשׁ חָרֵבָה. אֲבָל כְּשֶׁהוּא בָּא לְגַדֵּל אֶת יִשְׂרָאֵל, הוּא מְפַרְסֵם בְּאֵיזֶה יוֹם, בְּאֵיזֶה מָקוֹם, בְּאֵיזֶה חֹדֶשׁ, בְּאֵיזוֹ שָׁנָה, בְּאֵיזוֹ אַפַּטְיָא. בְּאֵיזֶה יוֹם, בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ. בְּאֵיזֶה מָקוֹם, בְּמִדְבַּר סִינַי. בְּאֵיזֶה חֹדֶשׁ, לַחֹדֶשׁ הַשֵּׁנִי. בְּאֵיזֶה שָׁנָה, בַּשָּׁנָה הַשֵּׁנִית. לְאֵיזֶה אַפַּטְיָא, לְצֵאתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם. מָה אָמַר לָהֶם: שְׁאוּ אֶת רֹאשׁ כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל.


אומר הספר אזור אליהו – כתוב בגמרא (מסכת מועד קטן  כה, ב) - רוכב ערבות שש ושמח בבא אליו נפש נקי וצדיק הקב"ה שמח, שמגיע אליו נשמה של צדיק. 


רצה הקב"ה להראות, עד כמה הוא שש ושמח בפטירתו של אהרון, לכן הוא פרסם גם את היום, וגם את החודש, וגם את השנה. צִדְקָתְךָ כְּהַרְרֵי אֵל זה לא משפט  שהקב"ה עשה, ואז זה תְהוֹם רַבָּה ומסתירים את המשפט. הקב"ה רצה להראות כמה אהרון הוא גדול, לכן הוא פרסם גם את היום, גם את החודש וגם את השעה, להראות לך כמה אהרון הוא גדול.


צִדְקָתְךָ כְּהַרְרֵי אֵל – כמה אהרון הוא צדיק. שלא תתלה בו שום דבר, לא מענין חטא העגל ולא מענין חטא מי מריבה, שום דבר!  צִדְקָתְךָ כְּהַרְרֵי אֵל.


אם הקב"ה היה מסתיר, את היום ואת החודש ואת השנה, היית אומר מִשְׁפָּטֶיךָ תְּהוֹם רַבָּה. אדרבא, הקב"ה מגלה את היום, מגלה את החודש ומגלה את הזמן, הכל כדי להראות , כמה אהרון הוא גדול, ולכן נאמר, שהקב"ה שש ושמח, בבֹא אליו נפש נקי וצדיק...

© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏