משפטים- תשובה שלילית

"סיפור על החייל נחשון וקסמן" המביא לתובנה שאבא שאומר לבן שלו 'לא' הוא לפעמים אבא יותר אוהב ודואג מאשר אבא שאומר תמיד 'כן'. כי לאהוב אבא שרק אומר 'כן' אין זו אהבה אמתית אלא אהבת אינטרסים...

תשובה שלילית

 

"וכי יכה איש את עין עבדו או את עין אמתו..."

 

קשה לנו להבין את דרכי ה' כי נסתרות הן, מחשבותיו אינם כמחשבותינו. עלינו להאמין שאין אמונה ואין עוול, צדיק וישר הוא!

 

גם כאשר מתפללים ומתפללים על החולה שיבריא ולא נענים ח"ו, גם אז זהו רצון הבורא ומכסת התפילות גם היא עולה לזכות נשמתו של הנפטר.

 

את אחד הפתרונות לשאלות כאלו שעולות לעיתים, ניתן ללמוד מסיפורו המפעים של הרב חיים הורוביץ שליט"א:

בשנת 1994 – תשנ"ד עמד לו חייל דתי בשם נחשון וקסמן ב'צומת הטייסים' ליד יהוד והמתין לטרמפ לאזור רמלה.

 

הוא עלה לטרמפ שבו היו חמישה מחבלים ימ"ש, שהתחזו למתנחלים יהודים, והם שבו אותו כבן ערובה. צה"ל התכונן לקראת מבצע סודי וקשה לשחרורו של החייל נחשון וכל עם ישראל התאחד בתפילות המוניות 'לקרוע' שערי שמיים להצלת החייל המסכן, שבקלטות וידאו שהתפרסמו בתקשורת התחנן על חייו.

 

המבצע הצבאי היה צריך להיערך בליל שבת, בשעה אחת-עשרה בלילה. כמובן שהציבור לא ידע על התכנונים הצבאיים, אולם באותו יום שישי התאספו ברחבת הכותל המערבי אלפי מתפללים.

 

היה זה מחזה נדיר לראות את כל רחבת הכותל מלאה עד אפס מקום, כשכולם מבקשים ומתחננים להצלתו של החייל בהקדם וברחמים. ראש הישיבה בה למד נחשון ניגש לומר פרקי תהילים, כשכל עם ישראל חוזר אחריו בדמעות רותחות ובתחנונים. אלפי יהודים בכו וזעקו יחד: 'אנא ה' הושיעה נא' – הושיעה את נחשון והצלח את החיילים שיצאו להצלתו.

 

כולם היו בטוחים שאחרי כל זה הקב"ה ישמע את תפילתנו ברצון. האם גם הופיעה בתקשורת וביקשה שידליקו נר שבת להצלת בנה.

 

בליל שבת, לקראת השעה שמונה בערב, נערך המבצע. תוצאותיו היו קשות עבורנו: נחשון נרצח מיד עם חדירת חיילי צה"ל למחבוא המחבלים המופתעים, מפקד המבצע נהרג וחיילים נוספים נפצעו.

 

המחבלים חוסלו. כמובן, אך המבצע נחל כישלון צורב. בשעת לילה מאוחרת קיבל ראש הישיבה של נחשון את הבשורה הקשה ומיד צעד רגלית לבית הורי נחשון שבפסגת זאב, כדי להיות עימם ברגעים הקשים.

 

הוא הגיע לשם בשעה אחת אחר חצות וראה מחזה נדיר: בית יהודי מאמין, שלמרות הבשורה הקשה על מות בנם לפני שעות ספורות, שומרים הם על קדושתה של השבת ונזהרים שלא להיות עצובים ולא לבכות ביום קדוש זה.

 

ראש הישיבה ישב עם אביו של נחשון הי"ד וחיזקו בדברי נחמה עד אשר לאחר כמה שעות ביקש לחזור לביתו כדי להתפלל תפילת שחרית של שבת.

 

אביו של נחשון ליווה אותו ואמר לו: "אני יודע שתהיה הלוויה גדולה מאוד. הרבה אנשים יבואו מכל רחבי הארץ. אני מבקש ממך, כבוד הרב, שאתה תספיד את בני נחשון".

 

 ראש הישיבה אמר שלא יהיה לו קל לדבר על נחשון אך הוא מסכים לעשות זאת. אך אז אמר לו האב דבר מוזר: "כתוב בספרים הקדושים, שנשמתו של הנפטר נמצאת בהלוויה, ומבקש אני מהרב, שכאשר בני ישאל אותך שאלה בהלוויה – תענה לו עליה."

 

הרב ההמום חשב שאולי נטרפה דעתו של האב עקב האסון, אך אביו של נחשון הסביר את דבריו: "הרי רק לפני כמה שעות אלפים מעם ישראל התקבצו בכותל המערבי, נשאו עיניהם לשמיים והתחננו בדמעות רק לדבר אחד – שנחשון יחזור בשלום.

 

אלפי בנים של בורא עולם צעקו אליו: 'אבא! תעזור לנו!' בהלוויה נחשון ישאל אותך: 'איפה כל התפילות? כולם התפללו וביקשו את אותה בקשה מאבא שבשמיים ומדוע היא לא התקיימה?!"

 

אביו של נחשון המשיך ואמר: "אני אענה לך את התשובה ואותה תאמר בהלוויה"

 

ראש הישיבה ההמום חיכה לתשובה שלא איחרה לבוא: "אם ישאלו אותך היכן כל התפילות שהתפללו לבורא עולם תענה כך: לילדים יש בדרך כלל הרבה בקשות מהוריהם. ההורים, שאוהבים את בניהם ודואגים להם, עונים להם כמה סוגים של תשובות.

לפעמים האבא משיב בהסכמה ואומר לבנו: 'הנה, קח...' או 'עוד שעה אתן לך...', 'מחר אתן לך...', אבל לאבא אוהב יש לפעמים גם תשובה נוספת והיא: 'לא!'.

 

וגם כשהאבא אומר 'לא' הוא עדיין אבא שאומר זאת מדאגה ואהבה, גם כשהבן לא תמיד מבין"...

 

אם נעמיק נראה, שאבא שאומר 'לא' הוא לפעמים אבא יותר אוהב ודואג מאשר אבא שאומר תמיד 'כן'. כי לאהוב אבא שרק אומר 'כן' אין זו אהבה אמתית אלא אהבת אינטרסים.

 

בזמן שכל עם ישראל היקר התפלל והתחנן בדמעות, אבא שלנו בשמיים הקשיב והאזין לכל מילה, אך התשובה הפעם הייתה: 'לא!' גם 'לא' היא תשובה של אבא אוהב.

 

"יהודי שמאמין ויודע שיש לו אבא בשמיים שדואג לו יותר ממה שהוא חושב, מקבל את כל גזירותיו באהבה"!

 

ראש הישיבה היה פעור פה מהדברים ויצא מחוזק מהבית "השבור"...

 

ואולי נכון יותר לומר "הבית השלם"; רק אדם המחוסן באמונתו כצוק איתן, יכול הוא לנחם את מנחמיו. אין ספק, כי צריך כוחות נפש גדולים לכך...
© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏