נח- שיגשוג עולמי

"סיפור קצר לפרשת השבוע נח" מגזל לא ניתן להרוויח מאומה ההפך הוא הנכון... וכיצד זה שחוזר בתשובה יכול להפוך את מצבו הכלכלי מן הקצה אל הקצה...

שיגשוג עולמי

 

"כי מלאה הארץ חמס"

לא נחתם דינם של דור המבול אלא על הגזל

 

רש"י והמדרש מתארים שהחמס שלהם היה בתחכום:

הם הקפידו לגזול פחות משווה פרוטה כדי שלא יוכלו לתבוע אותם. הבעיה של הנגזל הייתה שהיו כל כך הרבה גזלנים שגם אם כל אחד גזל פחות משווה פרוטה, האוצר של הנגזל התרוקן.

 

על חשיבות הדקדוק בגזל בכל אלפית אגורה, יעיד המקרה הבא:

יהודי היה בעלים של מפעל לשקיות ניילון. וברגע של חולשה תקף אותו יצר החמדנות והוא הגה רעיון פשוט שהיה אמור להקפיץ את רווחיו במיליונים. הוא ארז בכל שקית רק 95 שקיות במקום 100. כמות זניחה ששום צרכן לא ישים לב לחסרון של 5 שקיות, אבל ליצרן זה התבטא במיליונים!

 

ואכן הרווחים זינקו. אבל מכיוון שאין עצה ואין תבונה נגד ה', החלו קשיים מבית שדחפו אותו לגשת בערב יום כיפור לפוסק הדור ולברר כיצד הוא יכול לחזור בתשובה מבלי שיצטרך לפרסם את הדבר שיוביל לסגירת המפעל.

 

הרב מצא פתרון על פי הגמרא במסכת יומא פ"ו המדברת על תשובת המשקל.

ולכן הציע הרב שהיהודי יתחיל לארוז במקום 100 שקיות, 105 שקיות בכל אריזה. כך עשה היהודי ומצפונו שקט.

 

ואז קרה דבר מוזר. אמריקאי אחד נאלץ לנסוע שעות ברכבת וכחלק מהפגת השעמום, הוציא מתיקו חבילת שקיות (של החברה של היהודי) והחל לספור את תוכנה.

 

בסיום הספירה הוא החליט שהוא טעה כי הוא הגיע ל-105שקיות. הוא החל לספור מחדש וחשב כי טעות היא. הוא היה חייב לבדוק זאת... כשהגיע לשיקאגו רכש עוד אריזה ונוכח לדעת שבכולם יש 105 במקום 100!

 

הוא בדק אריזות של החברות המתחרות וגילה לתדהמתו שבאף אחת מהן את את הכמות המצויינת על האריזה אלא הרבה פחות ממנה...

 

בגילוי המסעיר הוא שיתף תוכנית תחקירים עולמית שבדרך כלל מגלה הונאה ותרמיות. ופה היה חידוש: לא רק שלא גוזלים אלא אף מוסיפים ללקוח!

 

הדבר חולל רעש תקשורתי עצום, דבר שגרם לזינוק מניות החברה ולהתעשרות עצומה של הבעלים...

 

לא נחתם דינם של דור המבול אלא על הגזל – גזל יכול להחריב עולם ולעומתו החסד מביא ברכה ושגשוג עולמי...© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏