במדבר- מי שחשוב סופרים אותו!

"מדרש לפרשת במדבר". לשם מה הקב"ה מנה דווקא את בני ישראל? מה עם אומות העולם?!. "מדוע המניין מסמל חשיבות?". למה הפרשה שמקדימה את קבלת התורה, היא הפרשה שמדברת על מניינם של בני ישראל?. ביאור נפלא של המדרש להסביר את החשיבות והקשר לחג השבועות.

מי שחשוב סופרים אותו!


פרשת השבוע שנקרא בע"ה בשבת זו, פרשת במדבר. היא הפרשה שפותחת את                

חומש במדבר, נקרא בפי חז"ל בגמרא – "חומש הפקודים", על שם המניין של בני ישראל, המופיע פעמיים בחומש הזה – פעם אחת בפרשת במדבר, והפעם השנייה בפרשת פינחס.

 

כך נפתחת הפרשה:

"וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה בְּמִדְבַּר סִינַי בְּאֹהֶל מוֹעֵד בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ הַשֵּׁנִי בַּשָּׁנָה הַשֵּׁנִית לְצֵאתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לֵאמֹר".

 

אומר רש"י וידבר. במדבר סיני באחד לחודש:

מתוך חיבתן לפניו מונה אותם כל שעה, כשיצאו ממצרים מנאן, וכשנפלו בעגל מנאן לידע מנין הנותרים. כשבא להשרות שכינתו עליהן מנאן, באחד בניסן הוקם המשכן, ובאחד באייר מנאם.

 

נשאלת השאלה:

לשם מה הקב"ה מנה דווקא את בני ישראל? מה עם אומות העולם?!

 

התשובה נמצאת במדרש במדבר רבה, פרשה א, אות ד:

נאמר (שיר השירים ז, ג): "בִּטְנֵךְ עֲרֵמַת חִטִּים", נִמְשְׁלוּ יִשְׂרָאֵל כַּעֲרֵמָה שֶׁל חִטִּים, מָה הַחִטִּים הַלָּלוּ נִכְנָסוֹת לָאוֹצָר בְּמִנְיַן, כָּךְ אָמַר הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא שֶׁיִהְיוּ יִשְׂרָאֵל נִמְנִים בְּכָל שָׁעָה, לְכָךְ נֶאֱמַר: בִּטְנֵךְ עֲרֵמַת חִטִּים, אֲבָל הַתֶּבֶן וְהַקַּשׁ אֵינָן נִמְנִים וְלֹא נִמְדָדִין, כָּךְ אֻמּוֹת הָעוֹלָם נִמְשְׁלוּ כַּתֶּבֶן וְכַקַּשׁ, שֶׁנֶּאֱמַר (תהלים פג, יד): כְּקַשׁ לִפְנֵי רוּחַ, וְכֵן (עובדיה א, יח): וּבֵית עֵשָׂו לְקַשׁ, לָמָּה, שֶׁאֵין לְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא הֲנָאָה מֵהֶם, שֶׁנֶּאֱמַר (ישעיה מ, יז): כָּל הַגּוֹיִם כְּאַיִן נֶגְדוֹ, אֲבָל יִשְׂרָאֵל יֵשׁ לְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא הֲנָאָה מֵהֶם, קוֹרִין שְׁמַע, מִתְפַּלְּלִין וּמְבָרְכִין שְׁמוֹ שֶׁל מֶלֶךְ מַלְכֵי הַמְּלָכִים הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא בְּכָל יוֹם, לְפִיכָךְ נִמְנִים בְּכָל שָׁעָה, לְכָךְ נִמְשְׁלוּ כַּחִטִּים, שֶׁנֶּאֱמַר: בִּטְנֵךְ עֲרֵמַת חִטִּים.

 

המניין מסמל חשיבות, ולכן הפרשה שמקדימה את קבלת התורה, היא הפרשה שמדברת על מניינם של בני ישראל. כאשר שבט לוי, שהוא החשוב שביניהם נמנה באופן נפרד, וכל זה בא ללמד אותנו, על החשיבות של כלל ישראל ופחיתותם של אומות העולם.
© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏