פרקי אבות- לכל משנה יש מקור בתורה!

"הקדמה לפרקי אבות". "משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי, וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ, וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים, וּזְקֵנִים לִנְבִיאִים, וּנְבִיאִים מְסָרוּהָ לְאַנְשֵׁי כְנֶסֶת הַגְּדוֹלָה הֵם אָמְרוּ..." במסכת זו ולא בפתיחה לתורה שבעל פה - מסכת ברכות?! ומנין נדע שלכל משנה בפרקי אבות, יש לה מקור בתורה!...

לכל משנה יש מקור בתורה!


המשנה הראשונה בפרקי אבות פותחת כך:

"משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי, וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ, וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים, וּזְקֵנִים לִנְבִיאִים, וּנְבִיאִים מְסָרוּהָ לְאַנְשֵׁי כְנֶסֶת הַגְּדוֹלָה הֵם אָמְרוּ..."


המאירי, בתחילת פרקי אבות, שואל:

למה פותחת המשנה הראשונה באבות  את תהליך מסירת התורה שבעל פה? מן הראוי היה למקם אותה במסכת ברכות. למה זה במסכת אבות?! 


גם אם נאמר שאין זו באמת התחלת התורה שבעל-פה, אז היה לו  לומר: משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי, וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ, וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים, וּזְקֵנִים לִנְבִיאִים, וּנְבִיאִים מְסָרוּהָ לְאַנְשֵׁי כְנֶסֶת הַגְּדוֹלָה הֵם אָמְרוּ ... עד שהגיעו למשנה!


עברנו את מסכת ברכות... גם את  מסכת שבת, עירובין ופסחים ... רק לאחר שהגעת לסדר נזיקין, אתה מגיע לפרקי אבות... פתאום נזכרת – אוו ... רגע ... משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי, וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ, וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים... מה נזכרת עכשיו?! זו שאלתו של המאירי.אומר המאירי יסוד נפלא:

אין לך מסכת בש"ס, שלא בנויה על מצווה כל שהיא בתורה.

יש משנה בברכות, שעוסקת על וּבְשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ - קריאת שמע - מֵאֵימָתַי קוֹרִין אֶת שְׁמַע בְּעַרְבִית (ברכות א, א)...


אותו דבר מסכת שבת, באה על ענייני שבת... אח"כ מסכת עירובין - על מצות עירובין... מסכת פסחים על ענייני הפסח... כל מסכת הולכת על מצווה, אין לך סתם משנה בלי מצווה!


המשניות היחידות שלא הולכות על מצווה כל שהיא - אלו פרקי אבות!

הם לא נלמדות משום מצווה, ואף המשניות לא עוסקות בשום מצווה. המשניות הללו אף לא נלמדות בגזירה שווה, או באותם דברים שהתורה נלמדת מהם... 


אלא זו משנה שנקראת 'אבות'! - מה שקיבלו מאבותינו... מרבותינו... דור אחר דור.


אומר המאירי – היות והמשנה הזאת מדברת על הנהגות טובות, ולא על מצווה, יכול חלילה הלומד לומר – אולי חכמים בדו את זה מליבם?


לכן באים חז"ל ואומרים לך בפתיחת המסכת: משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי, וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ, וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים, וּזְקֵנִים לִנְבִיאִים, וּנְבִיאִים מְסָרוּהָ לְאַנְשֵׁי כְנֶסֶת הַגְּדוֹלָה... – דע!, כל מה שתקרא פה במשניות האלה, זה הלכה למשה מסיני. גם מה שנראה לך לפעמים מנהגים, אין לך דבר שאין לו מקור, הכל הוא הלכה למשה מסיני.


כל משנה בפרקי אבות, יש לה מקור בתורה!...
© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏