טהרת המשפחה- מקווה טהרה

אחראי על התחזוקה של המקווה?". האם מחליפים במקווה את המים? מדוע חייבים ללכת ל"מקווה טהרה" ואי אפשר להסתפק ברחצה באמבטיה?!

מקווה טהרה


שאלה:

קראתי שעל האישה לטבול ב"מקווה טהרה". ומכיוון שאני אישה פדנטית מאוד, רציתי לברר שתי שאלות בהקשר לכך:

א.    כיום, בעידן המודרני, כאשר התנאים הסניטריים השתפרו לאין שיעור ממה שהיה מצוי בעבר, האם עדיין יש צורך מיוחד ללכת דווקא ל"מקווה טהרה", או שאפשר להסתפק ברחצה באמבטיה [כמובן תוך הקפדה על כל יתר כללי ההלכה]?

ב.     רציתי לדעת: עד כמה מקפידים במקוואות הטהרה על נקיון וחיטוי המים, והאם יש פיקוח בנוגע לעניינים אלו?

 

תשובה:

מהו "מקווה טהרה"?

מקווה הוא מקום שבו קוויים [אסופים] מים טבעיים, שלא נותקו מן הקרקע, אשר מכיל לפחות 40 סאה = כ-750 ליטר.

 

איך נראים המקוואות המצויים כיום?

מקווה טיפוסי כיום נראה כך: בריכת מים קטנה, מדרגות נוחות מובילות לקרקעיתה, והיא רחבה דיה שיוכלו לעמוד בה בנוחות המירבית. 


המים ב"בריכה" זו מוחלפים בתדירות גבוהה ומחוממים לטמפרטורה נוחה. אולם ההבדל העקרוני והיסודי בין בריכת שחיה לבין בריכה זו נעוץ במֵיכַל גדול של מים, הסמוי מן העין, וצמוד למקווה הטהרה. מיכל זה [הקרוי "בור" או "אוצר"] מכיל מי גשמים טבעיים, המתחברים אל מי הבריכה באמצעות נקב שאפשר לראות במקוה, מתחת לקו המים. באמצעותו מושקים [מתחברים] מי האוצר הטבעיים עם מי הבריכה, בחיבורם הופכים הם לישות אחת, וה"בריכה" הופכת ל"מקוה טהרה".

 

ביקור במקווה המודרני: האישה בבואה אל המקווה נכנסת אל "לובי" נאה, שממנו נכנסים אל חדרי הרחצה. חדר הרחצה הוא חדר פרטי ונעים, מאובזר היטב, שאפשר לעשות בו בנחת את כל ההכנות לטבילה. 


כאשר האישה מוכנה, היא לוחצת על כפתור הפעמון המותקן בחדר הרחצה. הבלנית מגיעה, ומובילה אותה דרך דלת צדדית אל המקווה עצמו, שם כמובן לא נוכחת שום אשה נוספת. האישה טובלת, ותפקיד הבלנית לוודא שטבילתה נעשית כראוי, כשכל גופה ושערותיה בתוך המים. לאחר הטבילה חוזרת האישה לחדרה להתארגן. במקוואות רבים ישנו חדר נוסף, שבו מצויים מייבשי שיער, איפור וכדומה.

 

תקינות ואיכות המים במקווה טהרה:

בשונה משנות התשעים, כיום משרד הבריאות מעורה ומבצע בדיקות מעבדה למי-המקווה. 

הבלנים עוברים הכשרה וריענון, לומדים את החשיבות וכיצד לבדוק את איכות המים. זאת עוד כל המקוואות אובזרו במסננים (דוגמת בריכות השחייה) ואיכות המים מן הגבוהות שישנן כיום.


להלן תמונה של מקווה הטהרה בכפר חב"ד:
להלן תמונה של מקווה טהרה בפריז:


© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏