בר מצווה- אינו ראוי לברכה

"דרשה קצרה בר מצווה". כשמגיש יוסף את בניו מנשה ואפרים אל אביו יעקב אבינו, יעקב שואל את יוסף בפניהם: "מהיכן יצאו אלו שאינן ראויין לברכה?!" הייתכן שבחיר האבות ינהג בחוסר רגישות אל מול נכדיו ויאמר כאלה דברים?! ועוד בכל דור יברכו כולם את בניהם: "ישמך אלוקים כאפרים וכמנשה?! - ומה הקשר לבר מצווה? "דבר תורה קצר לסבא בבר מצווה" שהובא בשם הרב "צור-ציון שר-שלום" שליט"א

אינו ראוי לברכה


התורה מתארת את ימיו האחרונים של בחיר האבות יעקב אבינו. הוא קורא לבנו יוסף - מושל מצרים לשטוח בפניו את צוואתו האחרונה.

יוסף שמכיר בערך הברכה, מנצל את ההזדמנות ומביא את שני בניו מנשה ואפרים שיברך גם אותם לפני מותו. וכך מתארת התורה (בראשית פרק מח) את תגובתו של יעקב לנוכחות שני נכדיו מנשה ואפרים:

"וַיַּרְא יִשְׂרָאֵל אֶת בְּנֵי יוֹסֵף וַיֹּאמֶר מִי אֵלֶּה?! וַיֹּאמֶר יוֹסֵף אֶל אָבִיו בָּנַי הֵם אֲשֶׁר נָתַן לִי אֱלֹוקים בָּזֶה וַיֹּאמַר קָחֶם נָא אֵלַי וַאֲבָרֲכֵם". 


רש"י מבאר: "ויאמר מי אלה" - מהיכן יצאו אלו שאינן ראויין לברכה?!


נשאלת השאלה:

כיצד סבא יכול להתבטא בצורה כזו לנגד נכדיו?! ואם נניח שבאמת אינם ראויים לברכה הכיצד בפסוק הבא מספרת התורה: "וְעֵינֵי יִשְׂרָאֵל כָּבְדוּ מִזֹּקֶן לֹא יוּכַל לִרְאוֹת וַיַּגֵּשׁ אֹתָם אֵלָיו וַיִּשַּׁק לָהֶם וַיְחַבֵּק לָהֶם" אם אינם ראויים לברכה היה לו לדחותם ולא לקרבם?!


ואיך יתכן שלבסוף הוא מברך את אותם ילדים, שלפני רגע אמר עליהם שאינם ראויים לברכה?, והוא מצווה שכל עם ישראל יברך את בניו בציפייה לילדים כאלה: 


"וַיְבָרֲכֵם בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמוֹר בְּךָ יְבָרֵךְ יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר יְשִׂמְךָ אֱלֹוקים כְּאֶפְרַיִם וְכִמְנַשֶּׁה"?!


מסביר הרב "צור ציון שר שלום":

חלילה ליעקב מלפגוע בנכדיו שכל כך אהב, הוא מחבק ומנשק אותם ומייחל שכל הילדים בישראל יהיו כמותם. אלא התכוון יעקב אבינו לברכה אחרת.


כשהבר-מצווה עולה לתורה, מניח אביו את היד על  ראשו ומברך: "ברוך שפטרני מעונשו של זה".

כשמגיעים שני הנכדים והוא רואה את גדלותם הוא שואל: "ויאמר מי אלה" - מהיכן יצאו אלו שאינן ראויין לברכה הזו שמברך אבי הבר-מצווה את בנו?! איך יצאו ילדים כאלה בערוות מצרים שאין לאביהם עונש שעליו להיפטר ממנו?!


לכן הוא מיד מברך אותם ומבקש: "בְּךָ יְבָרֵךְ יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר יְשִׂמְךָ אֱלֹוקים כְּאֶפְרַיִם וְכִמְנַשֶּׁה" - שלכל הצאצאים שלו יהיו ילדים שיגיעו לבר מצווה ללא צורך להיפטר מהעונש שלהם... 

בר מצווה- הבדל בין פיקח לחכם' (dvar-tora.co.il)


© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏