אלול- "תציל את עצמך!"

"סיפור עם מוסר השכל לחודש אלול", הקב"ה נותן לנו 30 יום , להתכונן לקראת יום הדין. הוא פותח לנו מחתרת, איך אפשר שלא לנצל את ההזדמנות בשלושים יום האלה, כדי להציל את נפשנו?!... ימי אלול הם ימי הרחמים והסליחות - הבה ננצלם כדבעי...

"תציל את עצמך!"

 

הרב רוזנבלום שליט"א באחת מדרשותיו הביא פעם את החשיבות להתעוררות בחודש הזה באופן הבא:

 

כותב רבינו יונה בספר שערי תשובה: 

"דַּע כִּי הַחוֹטֵא כַּאֲשֶׁר יִתְאַחֵר לָשׁוּב מֵחַטָּאתוֹ יִכְבַּד עָלָיו מְאֹד עָנְשׁוֹ בְּכָל יוֹם כִּי הוּא יוֹדֵעַ כִּי יָצָא הַקֶּצֶף עָלָיו וְיֵשׁ לוֹ מָנוֹס לָנוּס שָׁמָּה וְהַמָּנוֹס הוּא הַתְּשׁובָה וְהוּא עוֹמֵד בְּמָרְדוֹ וְהִנּוֹ בְרָעָתוֹ וּבְיָדוֹ לָצֵאת מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה וְלֹא יָגוּר מִפְּנֵי הָאַף וְהַחֵימָה עַל כֵּן רָעָתוֹ רַבָּה. 

 

וְאָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ זִכְרוֹנָם לִבְרָכָה עַל הָעִנְיַן הַזֶּה בְּמִדְרָשׁ קֹהֶלֶת: 

מָשָׁל לְכַת שֶׁל לִסְטִים שֶׁחֲבָשָׁן הַמֶּלֶךְ בְּבֵית הָאֲסוּרִים וְחָתְרוּ מַחְתֶּרֶת פָּרְצוּ וַיַּעַבְרוּ וְנִשְׁאַר אֶחָד מֵהֶם בָּא שַׂר בֵּית הַסּוֹהַר וְרָאָה מַחְתֶּרֶת חֲתוּרָה וְהָאִישׁ הַהוּא עוֹדֶנּוּ עָצוּר וַיַּךְ אוֹתוֹ בְּמַטֵּהוּ אָמַר לוֹ קְשֵׁה יוֹם הַלֹא הַמַּחְתֶּרֶת חֲתוּרָה לְפָנֶיךָ וְאֵיךְ לֹא מִהַרְתָּ הִמָּלֵט עַל נַפְשֶׁךָ".

 

(בזוהר חדש כתוב באופן שונה ששר בית הסוהר אמר לו – בגלל שהייתה מחתרת חתורה, וראית אותה בעיניך, ולא יצאת, לכן אתלה אותך על עץ...)

 

מוכיח רבינו יונה את האדם: 

והלא הקב"ה חתר לנו חתירה, נתן לנו את האפשרות לצאת החוצה, איך אתה לא  מנצל את הזמן הזה ויוצא החוצה?!

 

הקב"ה נתן לנו 30 יום , להתכונן לקראת יום הדין. הוא פתח לך מחתרת, איך את הלא מנצל את השלושים יום האלה, כדי להציל את נפשך?!

לכן בא שר בית הסוהר, ומכה אותו.

 

הרב שך זצ"ל שאל: 

למה שר בית הסוהר מכה אותו? לכאורה, מגיע לו עיטור של כבוד על שהוא ממושמע למלך?! הבן-אדם הזה לא רוצה לברוח כי הוא אומר לעצמו: "מגיע לי עשר שנים, אני יושב עשר שנים, למה לי לברוח ולהסתבך?!"

אם כן, למה  שר בית הסוהר מרביץ לו? במקום לתת לו אות, של אסיר למופת?!

 

והוא תירץ:

מגיע לו מכות, כיוון שכל אדם רוצה לצאת לחופש. האדם הזה, שיש לו אפשרות לצאת החוצה והוא לא יוצא, הוא מקבל על כך עונש, כי זה סימן שבבית הסוהר טוב לך. זה סימן שאתה מרגיש טוב במצבך ועל זה צריך להכות אותו!...

 

בית הסוהר הוא מקום שאתה אמור להרגיש בו צער על שלילת החירות שלך, ככפרה על העוון שביצעת - אם השלמת עם המצב הרי שמצבך גרוע משחשבנו...

 

ממילא, אומר לנו רבינו יונה – אתה יכול לברוח מהמצב שלך, אתה יכול לשנות את המצב שלך, וכשאתה לא יוצא מהמצב הזה, על זה לבד מגיע לך עונש...

 

אנחנו לא יודעים מה נעשה בשמים ביום הדין, אבל כולנו יודעים, שהדין בשמים הוא נורא ואיום. כפי שכתב ר' אמנון ממגנצה זצ"ל: "ונתנה תוקף קדושת היום , כי הוא נורא ואיום". ואף לר' יהונתן אייבשיץ יש מאמר מחריד, מה נעשה בשמים ביום הדין.

 

כולנו יודעים, שאם הקב"ה יימצה את עומק הדין, אף אחד לא יוכל לעמוד בזה. שאפילו הגמרא אומרת: שאם הקב"ה בא דין, עם אברהם יצחק ויעקב, אף הם אינם יכולים לעמוד בדין. 

 

המציא לנו הקב"ה אפשרות לברוח מהדין ולהציל את עצמנו - ימי אלול הם ימי הרחמים והסליחות. הבה ננצל אותם נתחרט על העבר ונקבל על עצמנו להשתנות בעתיד ובעז"ה יחדש עלינו הקב"ה את השנה הבאה עלינו לטובה ולברכה.  
© כל הזכויות שמורות ל"דבר תורה" - שיעורי תורה | צור קשר | סליקה בכרטיס אשראי
‪Google+‬‏